Դեկտեմբերի 12-ին 2008 թ.  մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի փակ նիստից հետո ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը եւ անդամները լրագրողներին մանրամասներ ներկայացրին նիստի աշխատանքներից: Նրանք լրագրողներին փոխանցեցին ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Գրիգոր Գրիգորյանի տրամադրած տեղեկատվությունը մարտի 1-2-ի իրադարձությունների վերաբերյալ: Պարոն Նիկոյանն ընդգծեց, որ թեեւ հանձնաժողովի նիստը փակ է եղել, սակայն նկարահանվել է, եւ ցանկացողները կարող են տեսաերիզը դիտել:
Ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Գրիգոր Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ բացի ներքին զորքերի երկու ծառայողներից, զոհվածներից երեքը «Չերյոմուխա 7»-ից են մահացել, 1-ը` բութ գործիքի հարվածից, մյուսները` հրազենային վնասվածքից: «Չերյոմուխա 7» օգտագործել են ներքին զորքերը: Ծառայողական քննության համաձայն` ներքին զորքերի տրամադրության տակ եղած զորքերի սպառազինության մեջ գտնվող զենքից մահացու դեպք եղե՞լ է հարցին Գրիգոր Գրիգորյանը պատասխանել է, որ զենքերը ներկայացվել են նախաքննական մարմին, ձգաբանական փորձաքննություն է իրականացվել, սակայն դեռեւս մահացու դեպքերը հաստատող եզրակացություն չկա: Հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանին հետաքրքրել է, թե զանգվածային անկարգությունները տարերայի՞ն են եղել, թե՞ կազմակերպված, ոստիկանության դեմ հրազենի կիրառում եղել է, թե` ոչ: Գրիգոր Գրիգորյանի տպավորությամբ` զանգվածային անկարգությունները կազմակերպված են եղել, ոստիկանների դեմ կիրառվել է մարտական նռնակ, հրազեն, որի նպատակն է եղել վախեցնել, ոչ թե սպանել զինծառայողներին: Ցուցարարները օգտագործել են նաեւ «Զարյա» տեսակի ձայնալուսային ազդեցության հատուկ միջոցներ, նռնակներ, «ոզնի», քարեր եւ հեղուկով շշեր: Պարոն Նիկոյանը փոխանցեց, որ Գրիգոր Գրիգորյանի տեղեկացմամբ ոստիկանությունն ունեցել է 10 տեսակի հատուկ միջոցներ, որոնցից օգտագործվել են 6-ը, մինչդեռ պարոն Գրիգորյանը նկատել է, որ 20 տեսակի հատուկ միջոցներ են եղել, ինչը ենթադրում է, որ ցուցարարները եւս կիրառել են «Զարյա» տեսակի հատուկ միջոց: Ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատարը տեղեկացրել է նաեւ, որ Լեո եւ Պարոնյան փողոցների խաչմերուկում, երբ ցուցարարների հրազենային փամփուշտից վիրավորվել է Տիգրան Աբգարյանը, ինքը հանձնարարել է հատուկ նշանակության ջոկատի դիպուկահարին վնասազերծել զենք օգտագործող ցուցարարին: Դիպուկահարը ոտքից վիրավորել է ցուցարարին: Պարոն Գրիգորյանը 4 զինվոր է ուղարկել, սակայն ցուցարարը փախել է, եւ նրա ինքնությունը չի պարզվել: Գեներալ-լեյտենանտ  Գրիգոր Գրիգորյանը նշել է, որ ինքը մինչ մարտիմեկյան դեպքերը ոչ հավաստի տեղեկություններ է ունեցել, որ ցուցարարները Վրաստանից հատուկ միջոցներ են ներկրում Հայաստան` ոստիկանների դեմ կիրառելու համար, սակայն տեղեկատվությունը Վրաստանի իշխանությունների հետ չի ճշտվել ոչ հավաստի լինելու պատճառով: Ըստ հանձնաժողովի անդամ Արծվիկ Մինասյանի` ոստիկանության գործողությունները եղել են իրավիճակային, ծրագրված չեն եղել: Ըստ նրա` պետք է պարզել, թե ինչու՞ ոստիկանության քայլերը չեն եղել պլանավորված եւ մշակված` հետագայում նման դեպքերից խուսափելու համար: Տեղեկացվեց, որ ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Գրիգոր Գրիգորյանը ամփոփիչ խոսքում ընդգծել է, որ կատարել է այն, ինչ իբրեւ գեներալ համարել է ճիշտ, պաշտպանել է պետության շահերը եւ ցավում է, որ եղել են զոհեր ու իր մարտական ընկերները այժմ անազատության մեջ են, ինչը, ըստ գեներալի, նրանց ընտրությունն է:

Press Conference of the Ad-hoc Committee Members
On December 12 after the closed sitting of the Ad-hoc Inquiry Committee into the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons Mr Samvel Nikoyan, committee chairman, and the members presented in detail the works of the sitting to the journalists. They passed the information on March 1-2 events provided by the former commander of the police troops, general-lieutenant Mr Grigor Grigoryan. Mr Nikoyan underlined that though the sitting was closed but is was taken on the video and those who wanted could watch the video.
The former commander of the police troops, general-lieutenant Mr Grigor Grigoryan said that apart from two employees of the internal troops three of the deceased died from Cheryomukha 7, 1 – from the blow of the blunt instrument, the others from the injury of the gun. The internal troops used Cheryomukha 7 According to service examination, whether there was a casualty from the gun being under the armament of the troops at the disposal of the internal troops, Mr Grigor Grigoryan answered that the weapons were presented to the pre-examination body, an examination was carried out but still there was no conclusion confirming the casualties. The Committee Chairman Mr Samvel Nikoyan was interested in the mass disorders being organized or chaotic, was there use of the weapons or not. To Mr Grigor Grigoryan’s impression, a grenade was used, the aim of which was to frighten but not kill the military servicemen. The demonstrators also used special means of sound-light influence of Zarya type, grenades, ‘hedgehog’, stones and bottles full of liquid. Mr Nikoyan said that according to Mr Grigor Grigoryan, the police had special means of 10 types, from which 6 were used, meanwhile Mr Grigoryan noticed that special means of 20 types had been, which supposes that the demonstrators also used special means of Zarya type. The former commander of the police troops also said that at the crossroads of Leo and Paronian streets, when Tigran Abgaryan was injured from the demonstrators’ gun bullet, he assigned the sniper of the special detachment to neutralize the demonstrator, who used weapon. Mr Grigoryan sent 4 soldiers but the demonstrator ran away, and his identity had not been found out. General-lieutenant Mr Grigor Grigoryan noted that he had reliable information before March 1 events that the demonstrators were importing special means from Georgia to Armenia for using them against the police, but the information had not been specified with the Georgian authorities due to not being reliable. According to the committee member Mr Artsvik Minasyan, the police actions were situational, not programmed. According to him, one should find out why the police steps were not planned and developed for avoiding such incidents later. It was noted that the former commander of the police troops, general-lieutenant Mr Grigor Grigoryan underlined in his concluding word that he had done what he as general considered right, he defended the interests of the state, and he was sorry that there were victims, and his military friends were not free, what, according to the general, was their choice.